Satışlarınızı arttırmak için 7 ipucu!
22.01.2018

Yoğun rekabet ortamında şirketlerin ayakta kalabilmesi için artık eskisinden çok daha stratejik yöntemler izlemek ve yaratıcı olmak gerekiyor. Müşterilerinizin mağazalarınızdaki satın alma kararını etkileyen önemli faktörler bulunuyor. Peki bunlar neler? Satışları arttırmanın inceliklerine birlikte göz atalım.

“Müşteriyi dinlemek”

Satış görevlisinin alış-satış sürecinin hakimi olma çabası, müşteri üzerinde kurulan satış baskısı, satışçının başrolü alıcıya vermek yerine kendisini ifade etmeye çalışması, satışçının sürekli savunma ya da saldırı stratejilerinden birini seçmesi, satışın sekteye uğratan temel hatalardır.

“İlgi ve samimiyet önemli”

Müşteriye ulaşıncaya kadar saldırgan ve aktif bir yöntem izlemek stratejik bir karardır. Ancak müşteri ile iletişim ve ilişki başladığı anda yapılan her türlü baskı ve zorlamanın satışın önünde önemli bir engel oluşturuyor. Kendisine baskı yapıldığını hisseden müşteri direnç geliştirir. Satış görevlisinin asıl dikkat etmesi gereken nokta müşterinin karşılanmamış ihtiyaçlarını tespit etmektir ve bu ihtiyaçlar için alternatif çözümler üretmektir. Ardından müşteri ile birlikte bu çözümleri değerlendirmek ve her iki tarafın da kazanacağı en iyi çözüme karar vermek gelir. Bu yöntemle müşterilerle uzun dönemli, samimi ve kalıcı ilişkiler kurmak kolaylaşır.

“Uzun vadeli ilişkiler”

Müşterilerle ilişkilerimiz bir kerelik değildir. “Ömür boyu müşteri değeri” kavramını her zaman hatırlayın ve uzun vadeli stratejiler belirleyin.

“Satış satranç gibidir”

Başarılı bir satış süreci için mutlaka müşterinin aklından geçenleri tahmin etmeli, anlamalı ve ona gör hareket etmek gerekir. Önceden tahmin edilen adımlar sayesinde, müşteriyi satın almaya yönlendirecek süreç kontrollü olarak yönetilebilir. Satışçı mutlaka müşterisine her şeyden önce “güven” satması gerektiğini unutmamalıdır. “Sen istemeden sana bir şey satmayacağım” mesajını hissettiren bir satışçı, müşterisi için orada olduğunu doğru olarak aktardığında satamayacağı bir şey yoktur.

“Pazarı iyi tanıyın”

Etkili bir satış profesyonelinin ürün konusunda iyi bir eğitim almış olması gerekiyor. Ürünün yararları, özellikleri ve kullanım alanları ve hatta nasıl çalıştığı ile ilgili teknik detaylarına hakim olmalı. Bir hizmet satan satış profesyoneli o hizmetin farklı çeşitleri konusunda bilgi sahibi olmalı. Bu nedenle satış profesyonelleri potansiyel pazar, endüstri ve rekabet konusunda sürekli bilgilendirilmeli.

“İletişime önem verin”

Birçok satış hedefinin gerçekleşmemesi iletişim becerilerinin eksikliğinden kaynaklanıyor. Etkili satış profesyonelleri kişiler arası iletişim ve ilişkileri konusunda kendilerini geliştirmeli ve bunu işine adapte etmeli. Zira iletişim ve ilişkiler en az uzmanlık seviyesi kadar önemli. Hem satış profesyonelinin hem de şirketin orta ve uzun vadedeki başarısı satışçılarının bu becerisinden etkilenir.

“Motivasyonu yüksek tutun”

Ürününü, şirketini ve içinde bulunduğu sektörü çok iyi tanıdığı halde iletişim becerilerini etkili kullanamadığı için başarılı satışlar yapamayan çok sayıda satış profesyoneli bulunuyor. Bu yüzden bir satış profesyonelinin temel becerilerini geliştirmesi için motivasyonunu yüksek tutmak önemli faktörlerdendir.

Roma Plastik, satış konusundaki bilgi birikimi ve deneyimini iş ortaklarıyla paylaşmak için “Roma Akademi Satışın Adımları ve Etkin Satış Görüşmesinin İncelikleri” eğitim serisini başlattı. Eğitimlere katılarak satışın püf noktalarını öğrenebilir ve ufkunuzu genişletebilirsiniz. Eğitim programımızla ilgili bilgi almak için bölge satış danışmanınızla iletişime geçin.

Kenarbandı Sihirbazı
Kenarbandı Sihirbazı ile tüm sunta ve MDFlam plakalarının mükemmel uyumlu kenarbandı karşılığını bulmak artık çok kolay.
Detaylı Bilgi
Firma Kataloğu
Ürünlerimiz hakkında detaylı bilgileri şirket kataloğumuzda bulabilirsiniz.
Download
Roma Plastik ürünlerine ait resimleri buradan görüntüleyebilir ve indirebilirsiniz.
Download
 
© ROMA PLASTİK 2016
 Facebook'ta bizi takip edin!